Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z określoną liczbą działań, które generują koszty. Każdy kolejny wydatek, szczególnie w pierwszym etapie prowadzenia biznesu, to duży ciężar dla początkującego przedsiębiorcy. Uzyskanie finansowania poprzez pożyczkę czy linię kredytową jest rozwiązaniem, ale długofalowo generuje dodatkowe opłaty. Może więc lepiej poszukać oszczędności?
Jednym z rozwiązań szczególnie polecanych dla młodych biznesmenów, których działalność nie wymaga zatrudnienia dużej ekipy, magazynowania produktów czy rozstawienia maszyn, jest wirtualne biuro. Ten model obsługi małych firm i freelancerów zyskuje coraz większe poparcie, a w dużych miastach można znaleźć coraz więcej lokalizacji dla takiej wirtualnej działalności.
W uproszczeniu- za uzgodnioną opłatą abonamentową przedsiębiorcy udostępnia się adres, który może być wykorzystany do prowadzenia działalności, przesyłania korespondencji czy działań rejestrowych. W dobrze zorganizowanym oddziale- wygospodarowana jest także przestrzeń na zebrania z klientami czy tak zwana strefa coworkingu (otwarty obszar z biurkami, gniazdami i innymi udogodnieniami, pozwalający na działanie- pisanie tekstu czy montaż filmu na YouTube). Strefy coworkingu sprzyjają także wymianie doświadczeń czy nawiązywaniu relacji biznesowych.
Dodatkowe usługi, jak przejmowanie i archiwizowanie korespondencji, udostępnianie sali konferencyjnej czy nawet dostęp do kawy i herbaty uzależnione są od wykupionego pakietu abonamentowego. W najtańszej opcji (wyłącznie adres siedziby plus nadzór nad korespondencją) taki koszt szacuje się w granicach 100 zł i stanowi świetną bazę do szukania oszczędności w pierwszych etapach prowadzenia firmy.